Suhted

Valed, mille abil mees püsib suhtes, mis talle halba teeb

By  | 

Õnnetu mees suhtes, lahkuminekVäikesed valged valed aitavad raskustest üle saada või neid vähemalt tõhusamalt taluda, olgu need mõeldud teiste või iseenda veenmiseks.

Asi muutub tõsiseks, kui valetame endale selleks, et keerulisi otsuseid edasi lükata. Demagoogitseme, ratsionaliseerime, tühistame, õigustame, sest ei taha reaalse olukorraga silmitsi seista.

Näiteks suhtes jääb midagi olulist puudu ja naine ei kavatsegi omalt poolt asja lahendamisele kaasa aidata. Sa saad aru küll, et mõistlik oleks teda parem maha jätta… aga üksi jääda ka ei taha. Siis ei jäägi muud üle kui kannatada… et vältida ajutisi kannatusi suhte lõpetamise tõttu.

Siin on nimekiri levinud valedest, mida mehed ütlevad, et püsida suhtes, mis neile halba teeb.

„Meil on ju laps!“
Seda punkti pole pikalt vaja lahti seletada. Ühised lapsed liidavad inimesi, kes muidu juba ammu üksteise juurest lahkuksid. Põhjuseid on erinevaid, muuhulgas hirm, et ekspartner ei võimalda enam (eriti) last näha või ei toeta rahaliselt. Ka on meile ikka õpetatud, et laps vajab isa ja ema, kuigi tegelikult laps vajab pigem, et ema ja isa (või nende aseained) üksteist armastaksid. Pidevalt omavahel tülitsevad vanemad ei aita kuidagi kaasa lapse normaalse maailmapildi kujunemisele, mistõttu alternatiiv oleks mõnikord kõigile osapooltele soodsam.

„Ma olen tugev, kannatan ebameeldivused välja!“
Tugev võid ju olla ja välja kannatada, aga kas asi on seda väärt? Püsisuhe peaks tooma su ellu ühtsust ja armastust, mitte meenutama vanglakaristust!
Isegi, kui suudad kaua viletsat olukorda kannatada, kahjustab see sind pikas plaanis. Stress ja halvad tunded kogunevad kehasse, kuni löövad varem või hiljem välja – kurnatuse, depressiooni või muu haiguse või seisundi kujul.

„Asi pole nii hull!“
Kui selle vale abil halvas suhtes püsimist õigustad, soovitame regulaarselt päevikut pidada. See võib toimuda nutitelefonis, paberil, vahendid on enda valida, peaasi, et neid on kerge teiste eest varjata, eriti naise.

Märgi üles iga tema vihahoog, alusetu rünnak, viisid, kuidas ta sind kritiseerib ja halvustab, väldib. Hülgab ja eemale tõmbub. Liiga palju alkoholi tarbib. Kui ta sind füüsiliselt ründab (jah, selliseid naisi on.) ehk siis mis iganes käitumine sinu meelest teie suhtes tõsiseid probleeme põhjustab. Täida päevikut hoolega näiteks ühe kuu jooksul, siis loe üle ja ütle endale uuesti, kas asi on hull.

Asjade üleskirjutamine või salvestamine muudab raskeks probleemi ees silmi kinni pigistada ja endale valetada, et käib küll. Sellest võib isegi kasu olla halvimal juhul, kui suhte lõpetamisega kaasneb näiteks kohtuvaidlusi (vara või laste üle).

„Ma pean ise rohkem vaeva nägema!“
Kui naine pole sinuga kunagi rahul või oskab ainult kritiseerida, mitte ka kiita, viitab see tegelikult suuremale probleemile tema sees. Seda ei muuda ükski sinupoolne pingutus. Ka see mitte, kui 100% kõik tema tahtmise järgi teha – see teeks asja isegi hullemaks. Keegi ei austa jalamatti, eriti, kui see keegi on tülinorija.

Mida rohkem sellises olukorras endale ja enda eest hoolekandmisele keskenduda, seda tugevamaks vaimselt muutud – ja suudad vajadusel ebasobiva suhte lõpetada.

„Kõikides suhetes on tülisid. See on normaalne!“
See sõltub tegelikult tülidest ja kuidas nendega toime tullakse. Norimine, süüdistamine, alandamine, nõiaringi tekkimine (sama konflikti või mustri pidev kordumine) ei viita olukorrale, millest kellelegi kasu võiks olla.

Ära õigusta seda ka tulise loomusega. Kui väikesed asjad väga närvi ajavad, või asjad, mida isegi pole juhtunud, pole selle kõrval palju ruumi väärtustele, mis suhet tervislikuna hoiavad.

Pidev norimine ja tüli kiskumine viitab soovile kontrolli haarata, mitte soovile intiimsust ja lähedust nautida. Kui teie koosveedetud aeg koosneb suuresti sellest, et sa end õigustad, vaidled, kaitsed ja oma käitumist selgitad, on midagi juba päris valesti.

„Seks ja tunnete välja näitamine pole tähtsad“
Seks ei pruugi olla tähtsaim asi, aga sellel on üldise lahkuse ja respekti kõrval tähtis roll. Füüsilise läheduse ja pingete maandamise kõrval mõjutab see meie ajukeemiat viisil, mis aitab sõbralikum ja teiste suhtes empaatilisem olla. (Viitame neurotransmitterile nimega oksitosiin.)

Suhte kvaliteedile viitavad ka tähelepanu ja väikesed žestid, mida partnerile osutame. Kasvõi üllatad teda väikese kingiga. Halb partner mõtleb harva selliste asjade peale, kui ta sult just ise midagi suurt saada ei taha.

„Seks on ju hea!“
Kui seksiga ei kaasne lähedust ja intiimsust, ei tee ta seda sinu või teie pärast, vaid endale millegi tõestamiseks. See aga muudab usaldusliku ja lähedase suhte püsimise raskeks.

„Ma olen talle lubadusi andnud ja ma pean oma sõna“

Kas tema ka oma lubadusi peab? Nii igapäevaselt kui ka laiemas plaanis (lubadust sind armastada, hoida vms)?
Kui ta käitub sinuga halvasti ega mõtlegi muutuda, on see nagunii reeturlik, sest vaevalt te suhte alguses tõotasite üksteist halvasti kohtlema hakata. Seda kannatades reedad sa ka enda ja elust saab midagi vanglakaristuse taolist.

„Aga see naine vajab mind!“
Jah, vajab tõesti, aga mitte põhjustel, mida sina ette kujutad. Tülinorija ja kiusaja vajab enda välja elamiseks ohutut sihtmärki, mida sa talle pakudki. Eneseimetleja ja sotsiopaat vajab kedagi, kelle arvel end hästi tunda. Igatahes on see inimene nagu parasiit, kes sinu küljest toitub. Olgu toit siis raha, tähelepanu, sotsiaalne staatus või soov „jätta normaalne mulje“.

Kui sa sellisest suhtes ikkagi välja astud, võid imestada, kui ruttu ta sulle asendaja leiab. Sellistel naistel on tihti korraga mitu varumeest pingil, kes ainult oma võimalust ootavad. Või siis ei leia ta uut sobivat kavaleri ja hakkab supermärtrit mängima, kelle elu sa vastik loom ära rikkusid!

„Kui lahkun, peetakse mind halvaks meheks!“
Mõni peab kindlasti, sest partneriga halvasti käituvale naisele võib väga meeldida laimukampaaniaid alustada, süüdistadam end ohvrina esitada ja sind s***aga loopida. Selline naine teeb seda ilmselt juba teie suhte ajal.

Selle vastu polegi väärtuslikku soovitust. Kinnita lihtsalt endale, et kes sind lähemalt teavad, ei usu iga lollust, ja kes ei tea, väga ei hooligi. Eksnaise sõbrannad hoiavad ilmselt tema poole, aga nad teeksid seda siis ju nagunii.

Mida sa teha saad, on enda eest seista ja oma olukorda ka teistele selgitada. Kui sa tahad ja selleks sobiv olukord tekib.

Kirjeldatud tüüpi naise juurest lahkumine võib veel pika aja jooksul haiget teha – eriti tema valede ja oskuse tõttu draamat keerutada. Aga sina ära valeta, eriti endale. See on esimene samm paranemise suunas.


Uut suhet aitab leida – Suhted24 tutvumisportaal – ❤ tutvustele avatud 24h


You must be logged in to post a comment Login

Anna enda hinnang