Suhted

Maailmas napib armastust? On vaid üks viis seda juurde tekitada

By  | 

Tänases maailmas napib rahu? Kas oled mõelnud, et selle hulka saab suurendada eelkõige ise rahulikum olles. Tahad näha vähem vihkamist? Vihka kõigepealt ise vähem! Ära kulub rohkem armastust? Ole siis armastavam! Vahest on just see lahendus.

„Armastus” võiks tegelikult olla tegusõna, sest see on enam kui pelgalt seisund. Armastust on võimalik esile kutsuda ja rohkem pakkuda ainult seda praktiseerides, enda sees kasvatades ja üles „kaevates”.

Armastus väljendubki suuresti tegevuses. Oled oma kaaslase jaoks olemas. Hoiad tema kätt, pühid raskel hetkel ta pisaraid ja puhkate päid teineteise õlul. Soojad embused. Kannatlikuks jäämine. Andmine ja saamine, rääkimine ja kuulamine.

Samamoodi võiks verbidena käsitleda sõnu „vihkamine” ja „rahu”. Vahel on nii meelitav teisi taga rääkida, sotsiaalmeediasse midagi kellegi solvamiseks postitada, enda hinges toimuva väljendamiseks kellelegi täiega „ära panna”… tänaval kodutut inimest või looma silmates teise suunda vaadata… uskuda valesid, mida üksteise kohta räägime, või enda kohta räägime. Jne.

Sellest, kuidas maailm võiks olla armastavam, rahumeelsem ja tolerantsem paik, on pidevalt palju juttu. Aga jutust ei piisa. Meil on vaja ka tegutseda – seda rahu ja armastust enda seest otsida.

Nii kerge on vestlus katkestada, kui kaaslase jutt ei meeldi, ja talle näidata, et ta on ekslik või puha loll. Aga kui tahad head suurendada, pead ise ka head pakkuma. Ära oota, et keegi teine teeks seda esimesena – esimene olla on sinu kohus, ja ka iga teise kohus. Kellegi põlgamine või lolliks kuulutamine ei aita rohkem rahu, armastust ja kestvat harmooniat tekitada. See vaid suleb sind teiste suhtes.

Sisimas tahame kõik ümbritsevaga sügavamat sidet saavutada, see on juba inimeseks olemise üks eeldusi. Ja rada selle leidmiseks on sidet teistega hoida, mitte raskuste korral katkestada.

Nii et kui soovid maailma rohkem armastust, rahu ja leppivust, siis paku seda ise. Kogu aeg ja alati, mitte siis, kui see parajasti kõige mugavam oleks.

Kerge on olla lähedal neile, kes sinu väärtusi ja unistusi jagavad. Juba palju raskem aga neile, kes sinust erinevalt mõtlevad ja käituvad. Tihti me ei suuda neid isegi eriti kuulata, ootame, et saaks juba ise suu avada ja neile tõestada, kuidas nad eksivad…

Aga kui sa end teiste eest ei sulge, alustad sa teekond rahu leidmiseks. Kes teab, mida selline kuulamine ja avatud olek kaasa tuua võib. Sellest võib tekkida side, mis toob nii vastastikust austust kui ka mõistmist.

Ära oota, et maailm muutuks, kui sa ise ei muutu. Ole ja paku ise ka kõike seda, mida teistelt ootad.

You must be logged in to post a comment Login